Wiesz już, w jakim stylu ma być idealny pierścionek zaręczynowy, jaka cena jest dla Ciebie odpowiednia i z czego ma być wykonany. Pozostaje jeszcze pytanie o rozmiar, jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

NAJPROŚCIEJ

Najbardziej uniwersalny i sprawdzony sposób na sprawdzenie rozmiaru, to zmierzenie średnicy wewnętrznej pierścionka, który już mamy i wiemy, że pasuje.  Najlepiej użyć suwmiarki, którą opieramy o najbardziej oddalone wewnętrzne krawędzie obrączki, aby łatwo odczytać pomiar podany w mm.

P7182023_1

Zamiast suwmiarki możemy użyć zwykłej linijki pamiętając o:

  • precyzyjnej skali, gdyż rozmiary jubilerskie zmieniają się co ok. 0,33mm,
  • zwróceniu uwagi na kształt obrączki – powinna być idealnie okrągła, przy lekkich odkształceniach można podać średnią z kilku pomiarów;
P7182025
U ZŁOTNIKA

Jeśli nie mamy do dyspozycji, żadnego pasującego pierścionka, pomiaru można dokonać w każdym salonie jubilerskim lub pracowni złotniczej. Specjalistyczne miarki pokazują rozmiar pierścionka, ale warto zapytać również o średnicę wewnętrzną podaną w mm ponieważ, zdarzają się nieidentyczne rozmiarówki podobnie jak w przypadku butów lub ubrań.

Wybierając się na pomiar warto pamiętać, że na rozmiar wpływają:

  • pora dnia, gdyż wieczorem palce mają tendencję do puchnięcia;
  • temperatura otoczenia, podczas mrozu dłonie są znacznie szczuplejsze niż w czasie letnich upałów;
  • stan zdrowia, szczególnie ciąża i choroby zatrzymujące wodę w organizmie zwiększają obrzęk palców.

P7182027

ROMANTYCZNIE

Czyli przy użyciu kawałka białej wstążki z efektem porównywalnym do polecanych często papierowych miarek, czyli ma charakter orientacyjny.
Aby zminimalizować błąd, wstążka musi być jak najmniej elastyczna, szeroka na ok. 5mm, a jasny kolor ma zapewnić dobrą widoczność zaznaczenia, które należy wykonać jak najcieńszym pisakiem, w momencie kiedy wstążka delikatnie opina palec w najszerszym miejscu.

Nigdy, nie dokonuj bezpośredniego pomiaru palca – linijką, suwmiarką itd. Pomiar w jednym wymiarze powoduje zupełnie inne rozłożenie sił i elastyczną odpowiedź skóry. Pierścionek lub obrączki miernicze można zastąpić wstążką lub papierową taśmą, pamiętając, że jest to najbardziej ryzykowna metoda.

NA NIESPODZIEWANY PREZENT

Jeśli prezent ma być niespodzianką najprostszym rozwiązaniem będzie wypożyczyć pasujący pierścionek do pomiaru. Mając wątpliwości co do rozmiaru należy upewnić się, czy sprzedawca umożliwia korektę rozmiaru, a wybrany wzór nie jest wrażliwy na takie zmiany:

  • nie zawiera wrażliwych kamieni ani delikatnych oprawek, np. wewnątrz gładkiej obrączki,
  • skomplikowanych łączeń materiałów i ażurów podatnych na uszkodzenia przy korekcie rozmiaru.

Wzór i materiał, budżet i rozmiar, jeśli przemyślałaś już te cztery kwestie jesteś coraz bliżej celu.

W piątym kroku do pierścionka zaręczynowego, który uszczęśliwi Twoją wybrankę podpowiem na co zwrócić uwagę podczas zakupu i jak perfekcyjnie przygotować się do Tego Momentu.

Patrycja Mordalska