Zamek Kronborg – miejsce na zaręczyny w szekspirowskim klimacie
Szukasz idealnego miejsca na romantyczne zaręczyny rodem z bajki? Chcesz zaskoczyć ukochaną osobę w taki sposób, że będzie chciała się uszczypnąć, by sprawdzić, czy to nie senne marzenie, które uleci wraz z pierwszym spojrzeniem w słońce? Czujesz, że zaręczyny nad morzem, na plaży, w górach mogą być zbyt banalne? A co byś powiedział na zaręczyny na zamku, w dodatku nie byle jakim? Mogę zdradzić Ci niezwykłe miejsce, które imponuje nie tylko swym potężnym rozmiarem i wyglądem, ale również historią. Na całkiem niedalekiej duńskiej wyspie Zelandia znajduje się imponujący, wręcz zapierający dech w piersiach zamek, w którego murach rozgrywa się nieśmiertelny „Hamlet”. Jego duch ożywa za każdym razem, gdy ktoś otwiera książkę, by przebiec wzrokiem po literach.

Zamek Hamleta Krongorg na Zelandii – oryginalny pomysl na zaręczyny
Hamlet „Gdy rosną lęki, miłość potężnieje”
Zamek Kronborg położony jest nad morzem, wśród niezwykle malowniczego krajobrazu. Popularnych kierunków wybieranych w kontekście wycieczek z elementem zaręczyn jest wiele. Kronborg natomiast będzie wyborem nieszablonowym i z całą pewnością wartym zachodu. Już sam widok zamczyska pobudza wyobraźnię. Natomiast wycieczka po zamku z przewodnikiem sprawi, że otwierając coraz to kolejne skrzypiące drzwi za pomocą starych kluczy – przedstawi on ekstrawaganckie życie na dworze w czasach Szekspira i jego nieśmiertelnych dzieł. Od królewskich komnat przez salę balową po podziemia, jest to z pewnością miejsce zapadające w pamięć. Szczególnie zapierające dech w piersiach jest widok zamczyska oraz spacery po pobliskim nabrzeżu, które podziwiać miał przecież sam Hamlet. Szalony pomysł na zaręczyny? Wszak to właśnie w tej sztuce Szekspira pada wciąż nieśmiertelne „w szaleństwie jest metoda”!

Romantyczne zaręczyny z zamkiem Hamleta Kronborg w tle
Mimo że Szekspir w „Hamlecie” nadał zamkowi imię Elsinore, nawiązując do nazwy miejscowości Helsingor, to powszechnie wiadomo, że mowa w nim o zamku Kronborg. Choć nie ma dowodów na to, by sam dramaturg kiedykolwiek odwiedził to miejsce, to samo położenie tego duńskiego zamku z doskonałym widokiem na szwedzkie wybrzeże, poprzez najwęższy punkt cieśniny Sund, nie pozostawia żadnych wątpliwości, że to tu miało paść słynne „Być albo nie być?” Hamleta. W ówczesnej Europie twierdza w Helsingor była doskonale znana dzięki mytu, które każdy statek musiał uiścić w tym miejscu przepływając przez cieśninę Sund. W dwusetną rocznicę śmierci Szekspira w 1812 roku „Hamlet” został odegrany w murach zamku Kronborg po raz pierwszy. Zainscenizowali go na improwizowanej scenie stacjonujący w tamtejszym garnizonie żołnierze. W 1816 roku po raz pierwszy odbył się tam oficjalny Festiwal Szekspirowski, który po dziś dzień odbywa się na zamku Hamleta w sierpniu każdego roku.

Zamek Hamleta Kronborg – oryginalny pomyslł na zaręczyny
Tak jak sztuki Szekspira nie są słodko lukrowaną bajką, tak i zamek Kronborg nie jest wyborem oczywistym, słodkim i cukierkowym. To najprawdziwsza twierdza, która imponuje rozmiarem i renesansowym przepychem. Wszystko, od jego położenia, po owianą legendami historię sprawia, że Kronborg jest wręcz przesiąknięty niezwykłą atmosferą i niemal dotykalną magią. Każda miłośniczka literatury, teatru, kultury i dawnych czasów będzie zachwycona tą niebanalną wyprawą. Na szczęcie nawet w szczycie sezonu i podczas festiwalu, zamek nie jest licznie oblegany przez turystów. Ze spokojem można znaleźć czas i miejsce tylko dla siebie i zanurzyć się atmosferę baśni, historii i wszechobecnej sztuki.

zamek szekspira Krongorg – pomysl na zareczyny
Historia zamku Kronborg
Historia zamku Kronborg rozpoczyna się w w pierwszej połowie XV wieku i ma swój ważny polski akcent. Jego budowę w 1420 roku rozpoczął nie kto inny jak Eryk Pomorski, urodzony w Polsce król Danii, Szwecji i Norwegii. Nakazał on rozpoczęcie budowy cytadeli Krogen w najwęższym miejscu cieśniny Sund, by pobierać cło od przepływających tamtędy statków. Początkowo leżące po obu jej stronach Zelandia jak i Skania należały do Królestwa Danii. Pomimo burzliwych dziejów Skandynawii i przyłączenia do Szwecji Skanii wraz z bliźniaczym dla Helsingoru miastem Helsinborg, przez ponad cztery wieki cło od ludzi przepływających przez cieśninę Sund trafiało do skarbca w Kopenhadze.
Obecnego renesansowego charakteru nadał budowli niderlandzki architekt Antoni van Obberghen, realizujący swe pomysły również w Gdańsku. Po rozbudowie w 1585 roku zmieniono nazwę zamku z Krogen na Kronborg. Na jego obecnym kształcie i wyglądzie bez wątpienia odbił się ogromny pożar zamku w XVII wieku, po którym prace renowacyjne trwały niemal dekadę. Twierdza w Helsingor pełniła kolejno funkcje obronną, więzienną i koszarów wojskowych. Obecnie to przede wszystkim muzeum oraz miejsce licznych wydarzeń kulturalnych, pracowni artystycznych oraz rzemieślniczych.

Ciesnina Sund w Helsingor w Danii
Praktyczne informacje o Helsingor
Miasto Helsingør ma niepowtarzalny urok, podobny trochę włoskim miasteczkom, pełnym urzekających uliczek i kolorowych budynków. Wszystko to łączy się ze sobą w prawdziwie czarodziejską scenerię. To miejsce nie tylko oryginalne miejsce na zaręczyny niespodziewane zaręczyny, ale również ciekawy pomysł na wyprawę i bajkowe wspomnienia, szczególnie przy okazji pobytu w Kopenhadze. Stolicę Danii od tego niezwykłego miejsca dzieli około 40 minutowy przejazd szybkim pociągiem. Będąc w Helsingor warto zobaczyć znajdujące sie tuz przy zamku Muzeum Morskie. Zaprojektowane na zaadoptowanym w tym celu doku przykuwa uwagę architektów z całego świata.
Jeżeli rzeczywiście rozważasz zamek Helsinor jako scenografię wymorzonych zaręczyn życzę Tobie prawdziwe baśniowych wspomnień. Jeżeli szukasz pierścionka jak z baśni – z odrobiną historii lub mroku, jesteś w dobrym miejscu. Każdy romantyczny, mniej lub bardziej nietypowy projekt pomogę rozwinąć, przeanalizować oraz wcielić w życie. Niech to będzie początek pięknej opowieści.

Zamek Kronborg nocą przy pełni księżyca