Sensowna cena, czyli jaka? Pytanie o sens rzeczy ma tyle odpowiedzi, ilu pytających. Rzecz ma się podobnie w przypadku pytania:

Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy?

Powiedzmy sobie szczerze, reguł nie ma i wcale nie ułatwia to sprawy. Wbrew potocznym opiniom cena pierścionka ma znaczenie. Zarówno z punktu widzenia płacącego, jak i obdarowywanej kobiety. Najpopularniejsza kobieca odpowiedź brzmi “Nie ważne”. Gdyby jednak była to prawda, temat nie rozpalałby do czerwoności forów internetowych, nie znajdował się na czołówkach gazet plotkarskich i nie poświęcałyby mu uwagi prestiżowe tytuły prasy ekonomicznej.

Sensowność ceny pierścionka zaręczynowego warto ocenić z trzech perspektyw.

wyjatkowy pierscionek zareczynowy_1

Możliwości finansowe

Dla niektórych sprawa krępująca, z drugiej strony temat nie do ominięcia. Zanim zabierzesz się do porównywania cen kamieni i pierścionków odpowiedz sobie uczciwie na jaka cena odpowiadałaby Tobie. Zasada, że pierścionek musi być wart jednej lub 3 pensji, dawno odeszła do lamusa. Cena powinna być komfortowa dla mężczyzny, wszak zaręczyny i jego symbol mają wzbudzać pozytywne uczucia, a nie generować napięcia i złe wspomnienia już na samym starcie.

Atrakcyjna cena

Wbrew pozorom nie oznacza najniższej, podobnie jak przy każdym innym zakupie. Jest podyktowana jakością wyrobu i efektem, który chcemy osiągnąć. Może to być zaimponowanie kobiecie, a nawet cel inwestycyjny. W żadnym z tych wypadków nie warto jednak przedkładać wartości pierścionka nad własne bezpieczeństwo finansowe. Zaciąganie na ten cel długów w oczach kobiety nierozsądne i źle widziane u potencjalnego męża.

Konkrety? Przeciętny pierścionek zaręczynowy w Polsce kosztuje 2-3tyś. zl, ale na pewno spotkałeś się ze stwierdzeniem, że są małe kłamstwa, duże kłamstwa i statystyka ;) Na tę liczbę składają się zarówno pierścionki powyżej 10 i 100 tyś. złotych, jak i cała masa oscylujących wokół 1000zł.

Przede wszystkim pamiętaj, że to cena jak każda inna i możesz kupić pierścionek za rozsądną kwotę robiący imponujące wrażenie. Oraz taki, który trafi do serca przyszłej narzeczonej bardziej, niż klejnot za miliony monet.

Czego pragną kobiety?

No właśnie. Pytanie bardzo atrakcyjne, ale z założenia błędne. Nie ma sensu zastanawiać się czego pragnie statystyczna kobieta, skoro zadaniem jest zadowolić tylko tę jedną i miejmy nadzieję jedyną.

Zastanów się przez chwilę, czego może oczekiwać przyszła narzeczona. Symbolu, wręczonego na leśnej polanie lub wycieczce dookoła świata, który ma być pamiątką wyłącznie sentymentalną? Wtedy możesz sobie pozwolić na coś skromniejszego, ale na pewno warto wtedy zainwestować w ciekawy kamień lub nieszablonowy pomysł. Wartość nieprzekładalna bezpośrednio na pieniądze, więc jeśli znajdziesz pierścionek, który ją oczaruje na budżet nie będzie miał znaczenia.

Praktyczna narzeczona

zwróci uwagę na wygodę, więc raczej brylant w wysokiej koronie, nie spotka się z aprobatą. Pierścionek musi być wygodny i nie bardzo rzucający się w oczy, ale jeśli do skromnego wzoru dojdzie słaba jakość efekt będzie mizerny. Wtedy warto postawić na wysoką jakość materiału i wykonania, a pierścionek za 1,5-3tyś. złotych będzie praktyczny i komfortowy. Bezpiecznie założy go do pracy i na wypad w góry, nie czując lęku przed zgubą kosztowności.

Kobieta pieczołowicie budująca swój wizerunek

Nie można jednak pominąć faktu, że elementem tego wizerunku będzie też pierścionek. Jeśli wybranka zwraca uwagę na pochodzenie produktu, metki i materiały, śledzi modę i ma kolekcję biżuterii, poprzeczka będzie wyżej postawiona. Prawdopodobnie nie będzie oczekiwać pierścionka wysokości kilku wynagrodzeń, ale zaręczynowy pierścionek, który ma otrzymać z pewnością musi być wyjątkowym okazem w jej zbiorach. Materiał, pomysł, wykonanie – na pewno zwróci uwagę na każdy z tych aspektów. W tej sytuacji, trzeba wykazać się zasobniejszym portfelem. Pamiętaj jednak, że kilka tysięcy złotych to kwota, w której wybór jest ogromny. Z łatwością wybierzesz imponujący pierścionek, gdyż na ostateczną cena składa się mnóstwo czynników, z których nie wszystkie muszą być istotne właśnie dla Was.

Inwestycja w przyszłość

Jest to model rzadziej już spotykany, ale wciąż obecny. Potocznie zakłada się, że pierścionki inwestycyjne to takie powyżej 10 tyś. złotych. Jeśli liczysz, że pierścionek zyska na wartości z czasem, konieczna będzie specjalistyczna wiedza i konsultacja z fachowcem. Biżuteria kupiona w sieciówce rzadko będzie miała tego rodzaju potencjał, ponieważ cena jest adekwatna do pierwszego wrażenia, jakie robi biżuteria i miejsce zakupu. Imponujący i drogo wyglądający pierścionek to również konieczność ubezpieczeń i trzymania w sejfie. Upewnij się, że przyszła narzeczona jest gotowa na taką ewentualność.

Co wpływa na cenę pierścionka?

Przede wszystkim wartość materiału oraz ilość pracy włożonej w wykonanie pierścionka. Dodatkowo cała oprawa związana z zakupem pierścionka, w tym znana metka oraz jakość świadczonej usługi – rzetelność informacji i korzystne warunki zakupu.

Wartość materiału

Im tańszy pierścionek tym mniejsza obiektywna wartość produktu w stosunku do ceny. Oszczędność na materiale to największa wada tanich pierścionków. Świadomy zakup pierścionka w stylu boho, na cienkiej obrączce w subtelnej oprawie, może być ciekawym i praktycznym pomysłem. Zakup tradycyjnego pierścionka z wieloma kamieniami lub bogatej oprawie i wyjątkowo niskiej cenie to już duże ryzyko. Nieprzyzwoicie cienkie obrączki i delikatne maleńkie łapki trzymające kamienie, to ryzyko, że pierścionek nie dotrwa nawet do wesela. Wygięte obrączki i wypadające kamienie to już standard w pierścionkach za kilkaset złotych. Przy takim budżecie warto postawić na prosty lecz solidny wzór i kamień mniej szlachetny, a wciąż atrakcyjny dla oka. Lub szlachetny, ale symbolicznym w rozmiarze.

Najwięcej na temat kamienia w wybranych pierścionku dowiesz się zamawiając go u specjalisty lub dopytując o jego własności i oglądając rzeczywisty kamień lub jego zdjęcia. Duża część bardzo realistycznych fotografii to tylko komputerowe projekcje pierścionków, które trochę mówią o wzorze i zazwyczaj zupełnie nic o kamieniu. Standardem są kamienie syntetyczne, wygrzewane i poprawiane, tak aby miały odcień najbardziej pożądany przez kupców i zaprojektowany wcześniej przez grafika.

Im droższy kamień tym więcej czynników wpływa na jego wycenę. Jeśli kamień jest rzadki lub nietypowy to również wpływa na jego wartość.

Dla brylantów istnieją jasno określone zasady, znane jako reguła 4C.

Carat – określa masę kamieni zakutych w pierścionku,

Color – barwę diamentu oznaczoną literami od D do Z,

Clarity – czystość brylantu

Cut – szlif, czyli kształt oszlifowanego diamentu, którego precyzja oceniana jest w sześciostopniowej skali.

Wybierając diament warto zwrócić uwagę zarówno na parametry techniczne jak i zdrowy rozsądek. Przy wyborze kamienia inwestycyjnego ważny jest każdy detal, który może istotnie wpłynąć na wartość kamienia. Kupując pierścionek jak symbol miłości do ukochanej można pokierować się przede wszystkim jego wyglądem. Kobiety rzadko oglądają pierścionki pod mikroskopem, więc na pewno większy entuzjazm wywoła okazalszy kamień w ciekawym odcieniu, niż perfekcyjnie czysty brylant, cieszący swą śnieżną bielą we właściwych warunkach oświetlenia i użytkowania.

Kolorowe kamienie ciekawe i nowoczesne rozwiązanie, ale również coraz częstszy kierunek inwestycyjny. Ciągle docierają nowe informacje o wyczerpujących się złożach – fiołkowych tanzanitów, zmieniających kolor aleksandrytów, a ostatnio nawet kolorowych diamentów. W ciągu roku lub dwóch lat ma zostać zamknięta największa kopalnia kolorowych diamentów co poważnie wstrząśnie rynkiem i z pewnością odbije się zarówno na ich dostępności i cenach. Nawet jeśli jest w tych informacjach odrobina marketingowej sensacji, to trend jest nieodwracalny. Kamieni naturalnych będzie coraz mniej, a im bardziej unikatowe kolory tym większych i bardziej spektakularnych zmian można się spodziewać.

krok1_2

Projekt i wykonanie

Praca na pierścionkiem odgrywa niebagatelną rolę dla jego ceny. Choć niewielki, pierścionek składa się z całej masy detali, które wpływają na jego trwałość i ostateczny wygląd. Znaczenie mają szczegóły techniczne, estetyczne wykonanie oraz doświadczenie, gust i smak złotnika, który łączy je wszystkie w spójną całość.

Kupując pierścionek masowej produkcji, możemy spodziewać się prostych rozwiązań – wygodnych w masowej produkcji i trafiających do przeciętnego odbiorcy, nawet najmniej wyedukowanego w temacie biżuterii. Zamawiając indywidualny projekt masz szansę na pierścionek idealnie dostosowany do względów praktycznych, jak i wyjątkowy przedmiot, który być może stanie się pamiątka na pokolenia.

W pracowni Lookrecya Dream Jewelry autorski pomysł to klucz do wyjątkowego pierścionka. Każdy projekt, który wykonany jest z myślą o konkretnej osobie potrzebuje czasu, szkiców i przymiarek. Odręczne wykonanie i dbałość o każdy detal zapewniają nie tylko piękny i trwały efekt, ale również komfort. Wygoda podczas noszenia jest testowana na każdym etapie tworzenia biżuterii. Wybór wzoru oraz idealnego kamienia zależy w dużej mierze od wielkości pierścionka.

O tym jak zmierzyć rozmiar pierścionka opowiem już w kolejnym kroku do pierścionka zaręczynowego, który uszczęśliwi Twoją wybrankę.

Patrycja Mordalska