Niezależnie czy masz już swój typ pierścionka, czy jesteś na początku poszukiwań, warto sprawdzić, jaki styl pierścionka mógłby podbić serce przyszłej narzeczonej. Nawet, jeśli na razie brzmi to dość abstrakcyjnie, pomogę Ci zrozumieć, jak wybrać pierścionek zaręczynowy – właściwy styl pierścionka to już połowa sukcesu, o który przecież warto zawalczyć.

Na początek zastanów się tylko, które z 5 poniższych rozwiązań sprawiłoby jej największą przyjemność.

1. Tradycyjne rozwiązanie

Klasyk klasyków to oczywiście złoty pierścionek z pojedynczym brylantem, czyli diamentem o charakterystycznym szlifie brylantowym. Taki pierścionek na serdecznym palcu to jednoznaczny symbol narzeczeństwa, który trudno pomylić z inną ozdobą.

W tradycyjnym pierścionku zaręczynowym okrągły brylant umieszcza się na podwyższeniu i oprawia w łapki tak, by odbijał jak najwięcej światła. Tym bardziej efektowny pierścionek, im większy i bardziej luksusowy kamień, a sama oprawa ma na celu ekspozycję klejnotu. Zaprojekowany dla tradycyjnych brylantów, w których pięknie gra światło, a sam pierścionek przebywa częściej w sejfie niż na dłoni. Mniejsze kamienie można uatrakcyjnić ciekawym kolorem, albo dodatkiem kilku maleńkich kamieni w obrączce, oprawie lub wokół centralnego kamienia.

To propozycja dla par szukających prostych i sprawdzonych rozwiązań. Warto pamiętać, że wiele współczesnych kobiet przedkłada raczej wygodę ponad tradycyjne wzory. Stąd błyszczący kamień w koronie z łapek zyskał sporą konkurencję w postaci pierścionków bardziej praktycznych lub nietuzinkowych, odzwierciedlających osobowość kobiety.

jak wybrać pierścionek zaręczynowy

2. Romantyczne retro

To przede wszystkim pierścionki wielokamieniowe lub zdobione mnóstwem maleńkich detali. Mnogość dawnych styli jest imponująca – od wzorów wiktoriańskich przez secesję po art deco. To pierścionki wykwintne, często projektowane na zamówienie lub antykwaryczne.

Tego typu pierścionki trafią w gusta romantyczek, ale również elegantek ze słabością do rzemiosła i sztuki dawnej. Moda na retro sukcesywnie powraca i ma spore grono wielbicielek, które z pewnością docenią drobne detale, delikatne listki, maleńkie kwiaty i gustownie dobrane kamienie. Wśród tego typu wzorów łatwo o coś oryginalnego i naprawdę wyjątkowego, a każdy element pierścionka może mieć wyjątkowe znaczenie.

3. Nowoczesna elegancja

Elegancki i nowoczesny pierścionek wciąż imponuje i zwraca uwagę pięknym naturalnym kamieniem, choć niekoniecznie stawia na ogromny brylant. Jeśli diament to nieoczywisty – kolorowy lub całkiem czarny, o szlifie rozetowym lub geometrycznym kształcie. Warto, aby oprawa była solidna, ale nowoczesna, zachwycająca, choć bez zbędnych dekoracji. Efektowny i oryginalny kamień, szlachetny kruszec i solidną oprawę warto uzupełnić o nieoczywisty element lub ciekawą historię.

To pierścionek do noszenia z klasą, bez konieczności rozstawania się z nim na dłużej. Pierścionek, który swobodnie prezentuje zarówno na eleganckiej kolacji, nieformalnym spotkaniu z przyjaciółmi, jak i w biurze. Pierścionki tego typu najszybciej zyskują na popularności. Piękne, choć nieoczywiste, szlachetne, a przy tym wciąż praktyczne, które odpowiadają nawet na wiele potrzeb współczesnych kobiet.

jak wybrać pierścionek zaręczynowy

4. Praktyczność ponad wszystko

W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się pierścionek z niedużym kamieniem, w gładkiej oprawie, który jak najmniej odstaje od obrączki. Może to być niewielki brylant lub kamień w szlifie rozetowym, który łączy wyjątkową wygodę z wciąż efektownym wyglądem kamienia. Niezależnie od jego rozmiaru, będzie perfekcyjnie przylegał do dłoni, nawet podczas najbardziej wymagających zajęć.

Idealny dla kobiet ceniących prostotę i wygodę, aktywny tryb życia i mnimimalizm w ubiorze. Również dla tych, które docenią wartość sentymentalną pierścionka, ale nie chcą afiszować się z biżuterią. Nie zechcą rozstać się z pierścionkiem w pracy, a wiedzą, że taka dekoracja może być kłopotem.

5. Modern boho

Modne, nowoczesne, dziewczęce pierścionki, w których główną rolę gra niewielki kolorowy kamyk, a obrączka próbuje być niewidoczna. Radosne, do noszenia na co dzień i od święta. Przykuwają wzrok kolorem, a czasem oryginalnym detalem.

Idealne rozwiązanie dla młodych drobnych dziewcząt, miłośniczek mody, natury i stylu eco. To pierścionek, który poprawi humor i zaskoczy swoją oryginalnością, bo nie ma dwóch takich samych naturalnych kamieni. Drobne niedoskonałości są oznaką autentyczności, a każdy dodatkowy element może sprawić, że pierścionek perfekcyjnie odzwierciedli wyjątkową osobowość Twojej wybranki.

 

     W jakim stylu odnajdujesz Twoją wybrankę?

Szukając stylu pierścionka zwróć uwagę na inne przedmioty i elementy garderoby jej bliskie. Czy widujesz ją raczej w klasycznych mundurkach, sportowej odzieży, czy sukienkach w kwiaty? Klasyczna elegantka na pewno zna i doceni najbardziej klasyczny wzór pierścionka, nowoczesna kobieta łatwiej zachwyci się nietypowym wzorem, a romantyczna dziewczyna z radością przyjmie pęczek złotych kwiatów.

Jeśli przemyślisz kwestie stylu samodzielnie lub z pomocą zaufanej osoby, dużo łatwiej odnajdziesz się wśród licznych propozycji lub przeprowadzisz rozmowę z potencjalnym sprzedawcą lub złotnikiem.

Jeśli czekasz na bardziej techniczne wskazówki znajdziesz je w kolejnych krokach, które uproszczą wybór pierścionka zaręczynowego, który uszczęśliwi Twoją wybrankę.

Patrycja Mordalska