Może ciekawi Cię ta nazwa, a może zastanawiasz się, skąd pomysł, albo w ogóle jak to się czyta? Pomyślałam, że to może ciekawić zwłaszcza, że kilka razy zdarzyło mi się usłyszeć „Czy Lukrecja to od tej rozpustnej?..”

Rzeczywiście, LOOKrecya to uwspółcześniony zapis słowa Lukrecja. Kojarzy się ze słodyczą, ale potocznie również z imieniem grzesznej córki okrutnego papieża. Moja LOOKRECYA powstała spontanicznie, nieco intuicyjnie, jak wszystkie projekty. Dopiero od niedawna znam prawdziwą historię tego jednak cudownego imienia :)

„Lukrecja przewyższała wszystkie kobiety Rzymu nie tylko cnotą, ale i pięknością. Sekstus więc zapałał ku niej niepohamowaną namiętnością. Nie licząc na wzajemność, postanowił zdobyć ją przemocą. Lukrecja nie zniosła hańby i aby stwierdzić swą wierność, przeszyła swoją pierś sztyletem.”

Starożytna legenda o pięknej i cnotliwej Lukrecji była prawdopodobnie powodem popularności tego imienia wśród szlachetnych rodów. Jego dziedziczkami zostały zarówno Św. Lukrecja z Kordoby, jak i ta okryta do dzisiaj złą sławą. Warto tę historię przypomnieć, chociażby dlatego, że o ludziach szlachetnych zdarza nam się pamiętać mniej niż o wielkich grzesznikach, zazwyczaj dużo bardziej medialnych.

Geneza LOOKRECYi, w marce biżuterii, nie pochodzi jednak ani z Rzymu ani z Kordoby, ani tym bardziej od słodkiego korzenia, którego smaku osobiście nie znoszę :) Kiedy lata temu po raz pierwszy użyłam tego pseudonimu. Nie wiedziałam jeszcze dokładnie, o czym będzie dalszy ciąg tej bajki, gdzieś podskórnie czułam, że LOOKRECYA to look współczesnej Księżniczki. Księżniczki, którą czułam się wiele lat temu, kiedy będąc malutką nieśmiałą dziewczynką wpadałam z wizytą do najlepszej przyjaciółki i słyszałam radosne „Witaj Lukrecjo!” z ust każdego członka tej sympatycznej rodziny :)

Takich ciepłych wspomnień i mądrego rozumienia słowa Księżniczka życzę nam wszystkim – bądźmy piękne, czujmy łączność ze swą dziecięcą wrażliwością, ale niech nie opuszcza nas nasza własna siła i szacunek innych.

PS. Na obrazie Rubensa legenda o rzymskiej Lukrecji.