Jeśli szukasz tylko pierścionka, znajdziesz go wszędzie. Pierścień, medalion czy złote kolczyki można kupić przelotem w drodze na pocztę, po garnitur, nową torebkę, nawet włoszczyznę na bazarku. Wszędzie można trafić na maleńkie cacka, a mimo to sprawa nie jest prosta.

Biżuteria ma szczególne, symboliczne znaczenie. Zamykamy w niej pamięć niezwykłych wspomnień, zdarzeń, osób. Marzymy, aby kawałek cennego metalu ozdobiony niezwykłym kamieniem opowiadał tylko naszą historię. Mając do dyspozycji maleńkie kółeczko, kilka centymetrów złota albo srebra można, a nawet należy nadać znaczenie najmniejszym detalom. Liczy się rodzaj kruszcu, jego próba i kolor, liczy się styl, a przede wszystkim charakter i upodobania przyszłej właścicielki.

Znalezienie odpowiedniego kamienia to często niezwykła przygoda. Ważny jest rodzaj pochodzenie, wielkość, przejrzystość i charakter. Zastanawiam się, ile szafirowego błękitu zmieści się w maleńkim stawie i ile brylantów, można zmieścić w maleńkim ogrodzie, by nie obciążał delikatnej szyi ciężarem naszyjnika. Szukam kamieni w kolorze morza z wakacji albo kwiatów z ogrodu dzieciństwa, minerałów z odległych miejsc w świecie lub wyjątkowo rzadkich klejnotów. Łamigłówka, zagadka, poszukiwanie skarbów…

To prawda, że złotnictwo ma w sobie coś z alchemii. Zakładając na siebie biżuterię, dostając, wręczając, a w końcu ją tworząc możemy przez chwilę kontemplować piękno, cudowne momenty i największe wartości, które zostały w niej zaklęte. Wystarczy szczegół, odcień, faktura, aby zwykły pierścionek zmienić w niepowtarzalny, bliski sercu przedmiot. Moim zadaniem jest podążać za marzeniami, czasem pomóc je odkrywać, na końcu zamieniając w złoto. Pomaga intuicja, pomagają lata doświadczeń i każda reakcja na zamówioną biżuterię. Wiem jak są noszone pierścionki i naszyjniki, które projektuję i własnoręcznie tworzę. Jestem dumna, kiedy zmieniają się w rodzinne pamiątki i kiedy mogę stworzyć kolejny unikat do kolekcji, którą już dobrze znam i mogę powiększać o kolejne, idealnie pasujące elementy – kolczyki, naszyjniki pierścienie.

Biżuteria, którą wypuszczam ze swoich rąk na Wasze życzenie jest zawsze niepowtarzalna, bo powstała z marzeń.

Patrycja Mordalska