W lutym tego roku zostałam dość niespodziewanie zaproszona do niezwykłego projektu przez artystkę Martę Norenberg. Gabinet Osobliwości – sama nazwa projektu brzmiała ekscytująco, a krył się za im wspaniały pomysł i jeszcze wspanialsze towarzystwo.

Zaproszenie od Marty brzmiało tak:

„Przyszło mi do głowy, aby zebrać 12 artystów tworzących w metalach szlachetnych i zmobilizować ich do małego szaleństwa! W codziennym pędzie nie zawsze znajdujemy czas albo motywację na realizację nietypowych pomysłów. Wymagające projekty wkładamy do szuflady, skazując je na wieczne niezrealizowanie. Czasem myślimy ekonomicznie, że będą nie sprzedażowe, innym razem przeliczamy czas, który na nie poświęcimy. Zapominamy przy tym, jak takie uwolnienie wyobraźni przekute w realny przedmiot potrafi zmienić naszą twórczość, a czasem i życie”

gabinet osobliwości - niezwykłe projekty

Przez kilka miesięcy powstawały niezwykłe projekty, bo jak łatwo się domyślić artystyczne dusze podjęły wyzwanie jak w dym. Przez ten czas wszystkie projekty pozostawały tajemnicą, ale bez liku było dyskusji o sensie projektu, istocie sztuki i procesach złotniczych. Okazało się, że bardziej niż wyzwania techniczne, bliskie nam są przesłania, które zamykamy w naszych pracach. Nawet najprostsze wzory powstałe z konkretną intencją to godziny spędzone na przekładaniu kamieni, formowaniu kształtów i nadawaniu faktur tak, aby efekt końcowy wywołał dokładne takie wrażenia i odczucia jak zaplanowano. Czasem jest to wiosenny powiew, czasem uderzająca czystość formy, a czasem nieuchronny upływ czasu… Tutaj każdy detal ma znaczenie.

Zapraszam do zapoznania się z efektami tej niesamowitej pracy

Szczególnie do odwiedzenia stron poszczególnych artystów i przyjrzeniu się z bliska zamysłom ich sztuki.

Jeśli jesteście natomiast ciekawi projektu z mojej pracowni już teraz zapraszam do kolejnego wpisu, w którym zdradzam jego historię i najdrobniejsze detale…

Anna_Betley  Anna Betley Enamel Art Jewellery  www.samaiajewellery.com Facebook – KLIK

02 Alicja Brewińska Pracownia Mozaiki   Facebook – KLIK

03 Iwona Tamborska Rękami Stworzone  Facebook – KLIK

04 Agnieszka Działo-Jabłońska JA. Jabłońska Biżuteria  Facebook – KLIK

05 Magdalena Maślerz Jewellery   Facebook – KLIK

06 Anna Mazoń   Facebook – KLIK

08 Marta Norenberg Sztuk kilka Facebook – KLIK

09 Ewa Z. Sleziona Jewellery Facebook – KLIK

10 Kornelia Sus Silver Jewellery    Facebook – KLIK

11 Anna i Witold Chudzik TRYB    Facebook – KLIK